Grand Prix Oostenrijk
De Grand Prix van Oostenrijk voelt voor Nederlandse Formule 1-fans al jaren als een soort extra thuisrace. De Red Bull Ring is eigendom van Red Bull en de tribunes in Spielberg kleuren tijdens het raceweekend traditioneel flink oranje. Max Verstappen heeft er bovendien meer gewonnen dan wie dan ook. In 2026 kwam hij opnieuw heel dichtbij: na een sterke inhaalrace finishte Verstappen als tweede, slechts 1,611 seconde achter winnaar George Russell. Tijd om alles over de Grand Prix van Oostenrijk, de Red Bull Ring en de prestaties van Max op een rijtje te zetten!
Circuit - Red Bull Ring
De naam Red Bull Ring klinkt inmiddels heel vertrouwd, maar zo heette het circuit natuurlijk niet altijd. De oorspronkelijke baan werd eind jaren zestig aangelegd en stond bekend als de Österreichring. Vanaf 1970 werd er Formule 1 gereden. Later werd het circuit ingekort en gemoderniseerd en keerde het in 1997 terug onder de naam A1-Ring.
Na de Grand Prix van 2003 verdween Oostenrijk opnieuw van de kalender. Red Bull-oprichter Dietrich Mateschitz kocht het circuit vervolgens en liet het grondig renoveren. Sinds de terugkeer van de Formule 1 in 2014 kennen we de baan als de Red Bull Ring.
En daar mogen we best blij mee zijn. De Red Bull Ring ligt prachtig tussen de heuvels van Stiermarken en combineert flinke hoogteverschillen met lange rechte stukken en snelle bochten. Bovendien telt de huidige baan slechts tien bochten, het laagste aantal van alle circuits op de Formule 1-kalender.
Juist doordat een rondje relatief kort is, liggen de verschillen in de kwalificatie vaak bijzonder dicht bij elkaar. Een klein foutje kost je hier zomaar meerdere plaatsen. De lange rechte stukken richting bocht 1, 3 en 4 bieden tegelijkertijd goede mogelijkheden om aan te vallen.
Tijden, schema en programma van de Grand Prix Oostenrijk 2026
De Grand Prix van Oostenrijk werd in 2026 verreden van vrijdag 26 tot en met zondag 28 juni. Anders dan in een aantal voorgaande jaren was Oostenrijk dit keer geen sprintweekend. Er stonden dus drie vrije trainingen, een kwalificatie en de Grand Prix op het programma.
Omdat Oostenrijk in dezelfde tijdzone ligt als Nederland, hoefden Nederlandse Formule 1-fans niets om te rekenen.
Vrijdag 26 juni
Vrije training 1 - Van 13.30 tot 14.30 uur
Vrije training 2 - Van 17.00 tot 18.00 uur
Zaterdag 27 juni
Vrije training 3 - Van 12.30 tot 13.30 uur
Kwalificatie - Van 16.00 tot 17.00 uur
Zondag 28 juni
Race - Van 15.00 tot circa 17.00 uur
George Russell pakte zaterdag poleposition met een tijd van 1:06.113. Max Verstappen kwalificeerde zich als vijfde nadat hij tijdens zijn laatste poging in Q3 crashte.
Weetjes over de Grand Prix van Oostenrijk
Beste rondetijd - Het officiële ronderecord op de huidige configuratie staat sinds 2025 op naam van Oscar Piastri. De McLaren-coureur reed een tijd van 1:07.924.
Lengte - Volgens de actuele Formule 1-gegevens is de Red Bull Ring 4,326 kilometer lang. Daarmee behoort de baan tot de kortere circuits op de kalender.
Aantal rondes - Tijdens de Grand Prix worden 71 rondes gereden. De totale raceafstand bedraagt daarmee 307,018 kilometer.
Slechts tien bochten - De Red Bull Ring telt maar tien bochten en heeft daarmee het kleinste aantal bochten op de huidige Formule 1-kalender. Dat betekent overigens niet dat een rondje eenvoudig is. Door de hoogteverschillen, hoge snelheden en kleine tijdsverschillen is precisie juist ontzettend belangrijk.
Max is recordhouder - Max Verstappen heeft meer Oostenrijkse Grands Prix gewonnen dan iedere andere coureur. Hij won hier vier keer: in 2018, 2019, 2021 en 2023. Ook heeft hij met vier stuks het record voor de meeste polepositions tijdens de Oostenrijkse GP.
Thuisrace van Red Bull - De Red Bull Ring is eigendom van Red Bull. Voor Red Bull Racing is Oostenrijk daardoor letterlijk een thuiswedstrijd. Dat verklaart meteen waarom de tribunes hier ieder jaar vol staan met Red Bull- én Verstappen-fans.
Max Verstappen en de Grand Prix van Oostenrijk
Max Verstappen heeft uitstekende herinneringen aan de Red Bull Ring. De Nederlander is hier uitgegroeid tot de succesvolste coureur uit de geschiedenis van de Oostenrijkse Grand Prix.
Zijn eerste overwinning kwam in 2018. Verstappen profiteerde optimaal van problemen bij Mercedes en reed voor een enorme hoeveelheid Nederlandse fans naar de overwinning. Een jaar later gebeurde het opnieuw. Na een slechte start vocht hij zich in 2019 terug naar voren en passeerde hij Charles Leclerc in de slotfase voor zijn tweede Oostenrijkse zege.
In 2020 werden vanwege de coronapandemie twee wedstrijden op de Red Bull Ring georganiseerd. Verstappen wist geen van beide te winnen. De Oostenrijkse GP ging naar Valtteri Bottas en de Grand Prix van Stiermarken werd gewonnen door Lewis Hamilton.
In 2021 waren er opnieuw twee wedstrijden in Spielberg en ditmaal was Verstappen juist oppermachtig. Hij won zowel de Grand Prix van Stiermarken als de Grand Prix van Oostenrijk. Omdat de wedstrijd van Stiermarken officieel als een aparte Grand Prix geldt, telt alleen zijn overwinning in de Oostenrijkse GP mee voor zijn record in die specifieke race.
In 2022 moest Verstappen Charles Leclerc voor zich dulden, maar een jaar later was hij weer de baas. In 2023 won Max zowel de sprintrace als de Grand Prix. Hij had aan het einde zelfs genoeg voorsprong om een extra pitstop te maken en op verse banden voor de snelste ronde te gaan.
De editie van 2024 verliep een stuk minder soepel. Verstappen en Lando Norris raakten elkaar tijdens een stevig gevecht om de leiding. Norris viel uit en Verstappen moest na een lekke band genoegen nemen met de vijfde plaats. George Russell profiteerde en won de race.
In 2025 was Verstappens race zelfs al in de eerste ronde voorbij. Kimi Antonelli verremde zich richting bocht 3 en tikte Verstappen uit de wedstrijd. Lando Norris won uiteindelijk voor Oscar Piastri en Charles Leclerc.
In 2026 sloeg Verstappen sterk terug. Zijn kwalificatie eindigde nog met een crash in Q3, waardoor hij vanaf de vijfde plaats moest starten. In de race kwam hij echter razendsnel naar voren. Al in ronde twee passeerde hij Kimi Antonelli en Charles Leclerc in één actie en later ging ook Lewis Hamilton eraan.
Daarna zette Verstappen winnaar George Russell steeds verder onder druk. Een afwijkende strategie betekende dat hij in de slotfase nog een flink gat moest dichten, maar hij kwam uiteindelijk tekort. Verstappen finishte slechts 1,611 seconde achter Russell. Het was op dat moment zijn beste resultaat van het seizoen 2026.
Zijn vier officiële Oostenrijkse GP-zeges blijven daarmee voorlopig staan op 2018, 2019, 2021 en 2023.
De Grand Prix van Oostenrijk in 2025
Voor Verstappen was de Oostenrijkse Grand Prix van 2025 bijzonder snel voorbij.
De Nederlander startte vanaf de zevende plaats, maar werd al in de eerste ronde uit de wedstrijd gereden. Kimi Antonelli verremde zich bij bocht 3 en kwam in botsing met de Red Bull van Verstappen. Beide coureurs vielen uit.
Vooraan draaide de wedstrijd uit op een duel tussen de McLarens. Lando Norris trok uiteindelijk aan het langste eind en won met 2,695 seconden voorsprong op Oscar Piastri. Charles Leclerc werd derde.
De top vijf van de Grand Prix van Oostenrijk 2025:
Lando Norris - McLaren
Oscar Piastri - McLaren
Charles Leclerc - Ferrari
Lewis Hamilton - Ferrari
George Russell - Mercedes
Voor Verstappen betekende de uitvalbeurt een zeldzame teleurstelling op een circuit waar hij normaal gesproken juist bijzonder sterk voor de dag komt.
De Grand Prix van Oostenrijk in 2026
De editie van 2026 leverde een spannend gevecht om de overwinning op.
George Russell begon vanaf poleposition en hield bij de start de leiding. Max Verstappen moest vanaf P5 komen nadat hij een dag eerder tijdens zijn laatste kwalificatieronde was gecrasht. Daar liet hij zich op zondag weinig door afleiden.
Verstappen maakte in de openingsfase direct plaatsen goed. In ronde twee passeerde hij Antonelli en Leclerc en na de eerste reeks pitstops wist hij ook Hamilton achter zich te krijgen. Daarmee kwam hij uiteindelijk op de tweede plaats terecht.
Russell had ondertussen een comfortabele voorsprong opgebouwd. Verstappen bleef tijdens zijn tweede stint langer doorrijden en kwam daardoor na zijn laatste pitstop met een behoorlijke achterstand terug op de baan. In de slotfase ging hij alsnog vol in de aanval.
Het gat werd steeds kleiner, maar Russell hield stand. Na 71 rondes bedroeg het verschil slechts 1,611 seconde. Antonelli kwam daar vlak achter als derde over de finish.
De top vijf van de Grand Prix van Oostenrijk 2026:
George Russell - Mercedes
Max Verstappen - Red Bull Racing
Kimi Antonelli - Mercedes
Oscar Piastri - McLaren
Lewis Hamilton - Ferrari
Voor Russell was het zijn tweede Grand Prix-overwinning van het seizoen. Verstappen behaalde met P2 zijn beste resultaat van 2026 tot dat moment en werd door de fans bovendien uitgeroepen tot Driver of the Day.
Vorige winnaars van de Grand Prix van Oostenrijk
De Oostenrijkse Grand Prix kent een lange en soms onderbroken geschiedenis. De eerste WK-meetellende Grand Prix werd in 1964 gehouden op het vliegveld van Zeltweg. Vanaf 1970 verhuisde de wedstrijd naar de Österreichring, de voorloper van de huidige Red Bull Ring.
Alle winnaars sinds de terugkeer in 1997:
1997 - Jacques Villeneuve
1998 - Mika Häkkinen
1999 - Eddie Irvine
2000 - Mika Häkkinen
2001 - David Coulthard
2002 - Michael Schumacher
2003 - Michael Schumacher
2004 - 2013 - Geen Grand Prix
2014 - Nico Rosberg
2015 - Nico Rosberg
2016 - Lewis Hamilton
2017 - Valtteri Bottas
2018 - Max Verstappen
2019 - Max Verstappen
2020 - Valtteri Bottas
2021 - Max Verstappen
2022 - Charles Leclerc
2023 - Max Verstappen
2024 - George Russell
2025 - Lando Norris
2026 - George Russell
In 2020 en 2021 werd daarnaast een tweede race op de Red Bull Ring georganiseerd onder de naam Grand Prix van Stiermarken. Lewis Hamilton won die race in 2020 en Max Verstappen in 2021. Deze tellen niet mee als overwinningen in de Grand Prix van Oostenrijk.
Met zijn vier zeges blijft Verstappen de recordhouder van de Oostenrijkse Grand Prix. George Russell staat inmiddels op twee overwinningen, na zijn zeges in 2024 en 2026.
De Red Bull Ring blijft daarmee een bijzondere locatie voor Verstappen. Het circuit draagt de naam van zijn team, er zitten jaarlijks duizenden Nederlandse fans op de tribunes en geen enkele coureur won hier vaker de Oostenrijkse Grand Prix. In 2026 kwam overwinning nummer vijf heel dichtbij, maar was Russell nét te sterk.
Weten hoe laat de F1 begint?
Hoe laat de F1 begint bekijk je direct op onze F1 starttijden pagina. Hier vind je een overzicht met starttijden van de vrije trainingen, kwalificatie en de race.